close
تبلیغات در اینترنت
هشت مشکل رواني مرتبط با اينترنت


جستجوگر

درباره ما

در این سایت به مطالب مربوط به رایانه پرداخته می شود. البته مطالب دیگری مانند مطالب و نمونه سوالات درسی را در اختیار شما می گذارد.

آمارگير

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 96
 • کل نظرات : 16
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 26
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 119
 • بازديد ديروز : 71
 • بازديد کننده امروز : 20
 • بازديد کننده ديروز : 32
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 1
 • بازديد هفته : 328
 • بازديد ماه : 2,388
 • بازديد سال : 7,388
 • بازديد کلي : 271,151
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.196.42.8
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

کدهاي اختصاصي

  logo-samandehi
تصویر

هشت مشکل رواني مرتبط با اينترنت

اکثر فعاليت هاي امروزي تنها در 2 کلمه و در ارتباط بين يارانه و اينترنت خلاصه مي شوند. برخي از کاربران مدت زمان زيادي را در برابر رايانه و استفاده از اينترنت سپري مي کنند. کاربران گمان مي کنند که استفاده از اينترنت و رايانه تنها بر چشم ها و انگشتان دستان آنها تاثير مي گذارد، در صورتي که بيماري هاي روحي و جسمي بسياري در اثر استفاده از اينترنت و شبکه هاي اجتماعي بروز مي کنند که گاهي اوقات کاربران با شنيدن ابتلا به چنين بيماري هايي در اثر اينترنت و شبکه هاي اجتماعي دچار حيرت مي شوند.
 
http://up.softamoz.ir/up/softamoz/posts/92/455190_362.jpg
 

* اينترنت و اعتياد
وابستگي به اينترنت را اعتياد مدرن Modern Addiction نامگذاري کرده اند اگر چه اين نوع اعتياد با واکنش هاي شيميايي بدن همراه نيست اما مشکلات اجتماعي، روحي و رواني بسياري را براي کاربران رقم مي زند. گزارشات جهاني نشان مي دهد که استفاده بيش از حد از اينترنت تبديل به يک معضل شده به طوري که از اصطلاحي با عنوان" اعتياد به اينترنت" از آن ياد مي شود. اعتياد به اينترنت در رديف اعتياد به الکل، مواد مخدر و .... قرار گرفته است.
شهروندان چيني جزو شهرونداني نام گرفته اند که بيشترين درصد اعتياد به اينترنت را به خود اختصاص داده اند. اکنون جوانان معتاد به استفاده از اينترنت همانند معتادان به مواد مخدر تحت ترک قرار مي گيرند.
کارشناسان حوزه پزشکي کاربران اينترنتي را به دو گروه متفاوت تقسيم کرده اند:

 

افرادي که در حدود 6 ساعت از زمان خود را در برابر اينترنت سپري مي کنند، کاربران نورمال نام گرفته اند اما کاربراني که بيش از اين زمان را در برابر مانيتور سپري مي کنند معتاد به اينترنت شناخته شده اند که بايد درمان شوند. تحقيقات نشان مي دهد افرادي که بيش از اين زمان را در برابر مانيتورها سپري مي کنند معمولا زمان خود را در شبکه هاي اجتماعي مي گذارنند. ارتباط در شبکه هاي اجتماعي مختلف مي تواند مفرح باشد اما زماني که مدت زمان زيادي به اين امر اختصاص پيدا کند، ديگر تفريح و سرگرمي نيست بلکه تبديل به اعتيادي مضر مي شود که مي تواند عواقب خطرناکي را براي کاربران در بر داشته باشد.
آمارهاي منتشر شده نشان مي دهد که جوانان چيني در حدود 42 درصد از زمان خود را به استفاده از اينترنت اختصاص مي دهند در صورتي که اين رقم در ميان جوانان امريکايي در حدود 18 درصد است.

 
استفاده از اينترنت تا جايي پيش رفته که بسياري از جوانان چيني در اثر استفاده بيش از حد از اينترنت به بيمارستان و مراکز اورژانس انتقال داده شده اند زيرا آنها فعاليت ديگري جز سپري کردن زمان خود در برابر اينترنت ندارند. يکي از اين نوجوانان چيني که به همين دليل به بيمارستان منتقل شده بود، مي گويد:"من هيچ کار مفيد ديگري جز سپري کردن زمانم در برابر اينترنت ندارم و بهتر است بگويم که بلد نيستم انجام دهم. من به بازي هاي اينترنتي، انجام دروس مدرسه ام با کمک اينترنت، ديدن فيلم هاي مختلف و ... مي پردازم و تنها زماني احساس خستگي و کسل بودن مي کنم که اينترنتم قطع شده باشد. در غير اين صورت متوجه گذر زمان و تغيير روز و شب نمي شوم".
 
http://up.softamoz.ir/up/softamoz/posts/92/08826057532394102a.jpg
* کاهش فعاليت مغزي نوجوانان در اثر استفاده بيش از حد اينترنت
نتايج مطالعات محققان استراليايي و کره اي نشان مي دهد که استفاده افراطي از اينترنت با کاهش فعاليت هاي مغزي در نوجوانان پاسخ داده مي شود. محققان در اين مطالعه، دو دسته از نوجوانان را مورد مطالعه قرار دادند. نوجواناني که مدت زمان زيادي را در برابر اينترنت سپري مي کردند و نوجواناني که زمان کمتري را به فعاليت هاي رايانه اي و اينترنتي اختصاص مي دادند. نوجوانان گروه اول با 25 درصد کاهش فعاليت هاي مغزي نسبت به گروه دوم روبرو بودند. اين تاثيرات شايد خود را در دوران مدرسه و با کاهش نمرات دانش آموزان نشان دهد اما تاثير شگرف آن در دوران بزرگسالي و جواني بروز مي کند.

اين موضوع در شرايطي عنوان مي شود که خانواده ها مي گويند: "زماني که گجت و دستگاه هاي الکترونيکي را از دسترس فرزندانشان دور مي کنند، با پرخاش و همينطور عکس العمل هاي غير قابل کنترل آنها مواجه مي شوند."
والدين چنين فرزنداني مي گويند:"فرزندانم ترجيح مي دهند به جاي اينکه با ساير اعضاي خانواده به شام خوردن بپردازند يا زندگي اجتماعي را تجربه کنند، به بازي يا وبگردي مي پردازند."
 
http://up.softamoz.ir/up/softamoz/posts/92/78528742424272011010.jpg
 
* اينترنت و مشکلات روحي
نفوذ و گسترش اينترنت علاوه بر اينکه با مزاياي بسياري همراه بوده اما به کاهش روابط اجتماعي، فرو رفتن در پيله تنهايي و افسردگي را براي انسان هاي عصر مدرنيته به ارمغان آورده است. ارتباط هاي اجتماعي جاي خود را به ارتباطات فردي داده اند.

*از مشکلات روحي و رواني که در اثر استفاده از اينترنت به وجود مي آيند، مي توان به مواردي مانند:
عدم کنترل رفتار، گوشه گيري و افسردگي، افت تحصيلي و شغلي، فرو رفتن در پيله تنهايي، استرس و اضطراب هميشگي، عصبي بودن، بي قراري ذهني، وسواس فکري و .... اشاره کرد. اما از مشکلات و بيماري هاي جسمي مرتبط با اينترنت و شبکه هاي اجتماعي مي توان به مواردي مانند:

مشکلات بينايي
کاهش ديد چشم به دليل خيره شدن به صفحه مانيتور

سر درد هاي مزمن
سردردهاي مزمن معمولا به دلايلي مانند خستگي چشم و گرفتگي عضلات دست و گردن در هنگام استفاده بيش از حد از اينترنت رخ مي دهند.

دردهاي ستون فقرات (دردهاي مفصلي و عضلاني)
بروز درد در قسمت هايي از بدن مانند دست، گردن، کمر و غيره که در اثر استفاده از اينترنت گريبانگير کاربران مي شود.

ترومبوز وريدي
به لختگي درون رگ، ترومبوز گفته مي شود که غالباً در پاها بروز مي کند و علت اصلي آن را بي تحرکي و کم شدن آب بدن دانسته اند. نشستن براي ساعت‌ هاي طولاني پشت رايانه مي تواند باعث بروز اين بيماري شود.

مشکلات پوستي
ولتاژ زياد لامپ تصوير در انواع نمايشگرهاي قديمي موجب توليد ميدان الکترواستاتيک و بارهاي الکتريکي مثبت در سطح خارجي صفحه نمايش مي شود.

مشکلات دوران بارداري و زايمان
برخي پژوهشگران بر اين باورند که زايمان ها و بارداري هاي غيرعادي و تولد نارس و ناقص به استفاده از صفحه نمايش کامپيوتر و وجود تشعشات آن مربوط است.

تنفس گازهاي کامپيوتر
بدنه کامپيوتر ها و نمايشگرها بر اثر گرم شدن، بوي مخصوصي از خود متصاعد مي کنند. از جمله اين بوها، گاز ديوکسين است که به وسيله بدنه کامپيوتر و صفحه نمايشگر توليد مي شود.

 

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبليغات

نظرات ارسال شده

ممکن است به اين موارد نيز علاقه مند باشيد:

ما را دنبال کنيد

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

همکاران و دوستان

لینک های مفید

ارتباط با مدير

ارتباط با مدير